Rozwód zawsze przysparza wielu kłopotów. Może to być spór z partnerem/partnerką, ogrom formalności związanych z przebiegiem sprawy lub fakt, że rozwód odbija się także na dzieciach.
Dojście do porozumienia
Najkorzystniej jest załatwić sprawę polubownie, pójść na kompromisy i dogadać się w kwestii majątku oraz opieki nad dziećmi. Wówczas formalności jest mniej, rozwód można dostać szybciej, a dzieci mniej cierpią. Jednak czasem porozumienie nie jest możliwe. Wówczas jedna ze stron zostaje uznana za winną rozpadowi związku. Często partnerzy używają tego typy kroku, żeby rozegrać sprawę na swoją korzyść.
Rozwód z orzeczeniem o winie – konsekwencje
Rozwód, spowodowany działaniem (bądź zaniechaniem pewnych czynności) w związku małżeńskim, może zostać uznane jako powód do wniesienia pozwu rozwodowego. Ostatecznie to sąd rozstrzyga o tym, która ze stron jest winna. Konsekwencje rozwodu z orzeczeniem i winie mogą być bardzo dotkliwe.
Może to być:
- utrata majątku
- utrata praw rodzicielskich lub ich ograniczenie
- brak możliwości dziedziczenia
- obciążenie kosztami procesu
- obowiązek alimentacyjny
- dłuższy czas trwania sprawy
Jak widać, rozwód z orzeczeniem o winie konsekwencje mogą dotyczyć różnych zagadnień. Dodatkowo wprowadza to nerwową atmosferę i niechęć małżonków do siebie nawzajem. Warto tu dodać , że istnieje ryzyko utraty wspólnych znajomych czy przyjaciół.
W miarę możliwości zawsze trzeba próbować dojść do porozumienia w przyjaznej atmosferze. Ułatwia to wiele spraw zarówno w życiu małżeńskim, jak i w momencie jego końca.