Bezpłatne porady prawne – nowe zasady

prawnik rozwod warszawa

Zmieniły się zasady świadczenia bezpłatnej porady prawnej dla osób, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany z nowelizacji ustawy.

Wiek już nie jest przeszkodą.

Najważniejszą zmianą (i to pozytywną!) jest zniesienie kryterium wieku. Od tego roku jedynym kryterium decydującym jest to, czy jesteśmy w stanie ponieść koszty pomocy prawnej. Po wejściu w życie nowych przepisów osoba, która chce skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, musi jedynie wypełnić specjalne oświadczenie. Do wprowadzenia noweli z nieodpłatnej pomocy prawnej mogli skorzystać m.in.: 

  • osoby poniżej 26. roku życia i powyżej 65. roku życia;
  • kobiety w ciąży;
  • weterani i kombatanci;
  • osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. 

Porada obywatelska 

Nowela wprowadziła tzw. poradnictwo obywatelskie, które polega na informowaniu ludzi o przysługujących im prawach oraz na pomocy w zrozumieniu skomplikowanego języka prawniczego. Dziedziny szczególnie preferowane przez poradnictwo obywatelskie to porady dla osób zadłużonych, porady z zakresu prawa mieszkaniowego i z zakresu zabezpieczenia socjalnego.

Porady obywatelskiej nie musi udzielać prawnik; wystarczy, że uprawniona osoba przejdzie odpowiedni kurs. Dla osób, które jednak lepiej będą się czuły, jeśli porady udzieli im prawnik, to polecamy poszukać prawników, którzy zajmują się sprawami pro bono.

Warto mieć na uwadze, że porada to jedno, a prowadzenie sprawy, np rozwodowej, to zupełnie inny temat. Tutaj potrzeby będzie dobry adwokat rozwodowy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “prawnik rozwód warszawa” i sprawdzić, czy wybrany przez nas prawnik może nam pomóc w sprawie. Bycie adwokatem od spraw rodzinnych to ciężka praca

Zgodnie z założeniami ustawy, połowa punktów ustanowionych pod bezpłatne poradnictwo prawne, powinna być przeznaczona na porady obywatelskie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *