Frezy i frezarki – jakie narzędzia pomiarowe mogą się im przydać?

koła zębate samolot

Obróbka części mechanicznych wymaga użycia kilku maszyn do produkcji lub modyfikacji części, takich jak frezarka obwiedniowa CNC. Tutaj niezależnie od tego, czy chodzi o cięcie, czy wiercenie, każdy etap procesu obróbki wymaga precyzji, którą można osiągnąć tylko za pomocą specjalnych specjalistycznych narzędzi. Czytaj dalej i dowiedz się o niektórych narzędziach pomiarowych, które są niezbędne do obróbki części mechanicznych.

Mikrometr: niezbędne narzędzie do precyzyjnej obróbki

Jeśli wiesz, czym jest frezarki do kół zębatych CNC na pewno też słyszałeś o narzędziu jakim jest mikrometr, a to niewątpliwie jedno z niewielu narzędzi do pomiaru długości, które jest wystarczająco dokładne do obróbki części mechanicznych. Jak sama nazwa wskazuje, jego rozdzielczość mieści się w zakresie mikrometrów.

Istnieją dwie różne konfiguracje tego urządzenia:

  • jedna do pomiarów wewnętrznych,
  • druga do pomiarów zewnętrznych.


Mikrometr jest zwykle sprzedawany w parach lub zestawach z kilkoma prętami do pomiaru. Ta dodatkowa funkcja zwiększa zatem zakres dokładności – niezbędny bez względu na to, jakie typy uzębień i typy kół zębatych zamierzasz obrabiać.

Suwmiarka i wielokrotne pomiary, które zapewnia mechanikowi

Suwmiarka to urządzenie służące do pomiaru odległości między dwoma przeciwległymi stronami przedmiotu. Składa się z linii linijkowej o płaskiej powierzchni odpowiadającej punktowi odniesienia 0 oraz suwaka, który również ma płaską powierzchnię, umieszczoną naprzeciw pola odniesienia. Frezarki obwiedniowe CNC również mogą skorzystać z pomocy tego rodzaju urządzenia pomiarowego. Tym bardziej, że w niektórych suwmiarkach dodano również wylewki do pomiarów wewnętrznych. Jeśli wymagane są pomiary głębokości, można je wykonać za pomocą miernika przedłużającego suwak, biegnącego wzdłuż tylnej części głównej linijki.


Odczyty wymiarów potrzebne na frezy krążkowe można wykonać za pomocą noniusza lub tarczy igłowej w przypadku suwmiarek analogowych. Wersje cyfrowe przyrządu są jednak wyposażone w ekran LCD, co ułatwia odczytanie wyników.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *