Dezynfekcja i sterylizacja to pojęcia, które są bardzo często stosowane zamiennie. Nie można jednak zapominać, że dotyczą one zupełnie innych kwestii. O ile sklep instrumenty stomatologiczne trzeba sterylizować, o tyle powierzchnię tegoż gabinetu można jedynie dezynfekować. Jakie zatem jest znaczenie obydwu słów?
Czym jest dezynfekcja?
Poprzez dezynfekcję rozumie się stosowanie wobec niektórych przedmiotów odpowiednich środków dezynfekcyjnych, których zadaniem jest wyeliminowanie i osłabienie potencjalnych patogenów, które znajdują się na ich powierzchni. Dezynfekcja nie zabija wszystkich bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów. Co więcej, czasem jest to jedyny sposób, by je pokonać. Dezynfekcję stosuje się nie tylko w odniesieniu do przedmiotów. Proces ten dotyczy również ludzkiego ciała, które może być dezynfekowane np. przed operacją.
Czym jest sterylizacja?
W przeciwieństwie do np. szpitalnych mebli, narzędzia stomatologiczne należy sterylizować. Proces ten składa się z kilku etapów. Po pierwsze, należy je dokładnie oczyścić za pomocą wody i innych środków czyszczących. Opcjonalnie można je „potraktować” środkami dezynfekującymi. Kolejnym etapem będzie sterylizacja właściwa. Zaopatrzenie gabinetu stomatologicznego powinno być (jeśli to możliwe) okresowo sterylizowane. Proces ten może odbywać się np. wewnątrz autoklawu, pod lampą UV itd. Celem sterylizacji jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, ale też bakterii, wirusów, grzybów itd.
Dostawa wysterylizowanego sprzętu
Należy pamiętać, że sklep dla gabinetów stomatologicznych powinien dostarczać wyłącznie wysterylizowane i zdezynfekowane artykuły. Jest to konieczne ze względu na konieczność zadbania o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Brak właściwej sterylizacji lub dezynfekcji może sprawić, że nawet mało znaczący zabieg na zębach, doprowadzi do poważnych reperkusji zdrowotnych.
Reasumując, różnica między dezynfekcją a sterylizacją jest bardzo duża. I to na tyle, że może ona decydować o komforcie pacjentów stomatologicznych.