Czy wiesz, że każdego roku zgłaszanych jest blisko 80 000 wypadków w miejscu pracy? Niestety ogromna ich liczba wiąże się z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu albo zgonem poszkodowanego. Pamiętajmy jednocześnie, że to pracodawca odpowiada za warunki w miejscu wykonywanych obowiązków zawodowych, to on musi zapewniać względne bezpieczeństwo.
Podstawą jest nie tylko stworzenie dobrych warunków, ale także zatrudnianie osób, które rzeczywiście posiadają kompetencje do wykonywania określonych zadań w strukturach firmy. Cieszy fakt, że ponad połowa przedsiębiorców inwestuje w swoją kadrę, chociażby realizując odpowiednie szkolenia. Liczą się nie tylko te obowiązkowe z zakresu BHP, ale też takie, które podnoszą same umiejętności specjalistów. Przykładem mogą być wózki magazynowe platformowe, do których obsługi niezbędne stają się konkretne uprawnienia. To pracodawca musi zadbać o to, by operator takiego sprzętu posiadał konieczne uprawnienia. Jeśli ich nie ma, musi zorganizować mu właściwe szkolenie.
O bezpieczeństwie w danym zakładzie pracy mówimy także w aspekcie wykorzystywanych sprzętów w konkretnych warunkach. Mówimy tutaj nie tylko o warunkach biurowych, które akurat zaliczają się do tych najbardziej komfortowych i nieniosących ryzyka powstawania wypadków w miejscu pracy. Chodzi nam raczej o hale produkcyjne, magazynowe, cały przesył i fabryki, gdzie do czynienia mamy z ciężkim sprzętem oraz towarem o dużych gabarytach i wadze. Już samo niedopasowanie sprzętu może mieć tragiczne skutki – warto chociażby zwracać uwagę na koła do wózków magazynowych, bo koła gumowe nie zawsze sprawdzą się dobrze na danej powierzchni.
Pozostaje jeszcze kwestia uznania winy za wypadek w miejscu pracy oraz uzyskanie odszkodowania. To należy się każdemu legalnie zatrudnionemu pracownikowi, który zostaje ubezpieczony. Ważne są jednak aspekty prawne, mówiące na przykład o przyczynach powstania wypadku, porze zgłoszenia groźnej sytuacji. Pracodawcy nadal bardzo często chcą uniknąć odpowiedzialności za takie wydarzenia, chociaż w większości przypadków to właśnie oni są im winni.
Zaleca się, by każdy pracownik samodzielnie dbał o optymalne bezpieczeństwo podczas wykonywanych obowiązków. Odpowiedzialność, dokładność, uwaga, to główne czynniki, jakie należy brać tutaj pod uwagę. Przepisy BHP ani konkretne szkolenia zawodowe nie będą przydatne, jeśli pracownik wykaże zbyt małą uwagę, zaangażowanie, precyzję. Musimy wiedzieć, że przyczyniając się do wypadków w miejscu pracy, stwarzamy niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale i wszystkich innych, którzy również znajdują się w danej przestrzeni.