Nowoczesne elewacje wentylowane

System elewacji wentylowanych to jeden z najnowocześniejszych systemów służących jako okładzina zewnętrzna. Jest to świetny sposób na połączenie nowoczesnych rozwiązań z zakresu termoizolacji oraz spersonalizowanego wyglądu.

Elewacje wentylowane są również często wykorzystywane przy budowie lub remoncie budynków instytucji publicznych. Większość szkół budowanych w ciągu ostatnich 5 lat jest wyposażona właśnie w fasady wentylowane. Również najnowsze stacje metra w Warszawie mogą się poszczycić elewacjami wentylowanymi. W Polsce buduje się obecnie wiele budynków, które posiadają elewacje wentylowane. Białystok jest jednym z miast, w których ostatnio buduje się intensywnie i można zauważyć, że nowe budowy często wykorzystują fasady wentylowane przy wykończeniach.

Warto zapoznać się dokładnie czym są elewacje wentylowane i jakie są ich zalety.

Czym dokładnie jest elewacja wentylowana?

Elewacja wentylowana jest nowoczesnym systemem okładzinowym, stosowanym na ściany zewnętrzne budynku. Jej charakterystycznym elementem jest tzw. szczelina wentylacyjna, w której powietrze swobodnie przepływa pomiędzy warstwą izolacji termicznej a okładziną elewacyjną.

Podłoże może zostać wykonana ze stali, drewna lub aluminium. Okładzina elewacyjna może być jednak wykonana z najróżniejszych materiałów, co daje możliwość tworzenia przeróżnych wzorów w najróżniejszych kolorystykach. Dobrym przykładem pokazującym możliwości okładziny elewacyjnej jest budynek Politechniki Białostockiej. Elewacje tego budynku wykonana jest w ludowe wzory, wycięte na specjalnej przecinarce.

Zalety elewacji wentylowanych

Elewacje wentylowane z roku na rok zdobywają coraz większą popularność, ponieważ mają one same zalety. Każdy rodzaj budynku może wykorzystać fasady wentylowane. Montaż płyt elewacyjnych jest stosunkowo szybki i łatwy, ale wymagana jest poprawna technika montażu. Dlatego warto zatrudnić doświadczoną firmę do instalacji fasad wentylowanych.

Kolejną zaletą elewacji wentylowanych jest to, że ich funkcjonowanie pozwala na skuteczne odprowadzanie wilgoci. Szczelina wentylacyjna pomiędzy warstwą zewnętrzną i wewnętrzna zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza oraz zapobiega zawilgotnieniu. Dzięki temu ryzyko występowania grzybów i pleśni jest zminimalizowane.

Fasady wentylowane zabezpieczają budynek przed wychłodzeniem zimą, a latem pozwalają na utrzymanie niższej temperatury. Pozwala to przede wszystkim na zaoszczędzenie pieniędzy oraz pozytywnie wpływa na jakość życia i pracy w budynku. Co więcej, elewacje wentylowane są jedną z najlepszych barier akustycznych. I to wszystko dzięki szczelinie wentylacyjnej.

Wentylowane fasady nie wymagają również specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby utrzymać jakość przez wiele lat. Na przykład do usuwanie zabrudzeń z warstwy zewnętrznej z włóknocementu wystarczy użyć mydła oraz ciepłej wody. Deski z włóknocementu są również odporne na najróżniejsze opady atmosferyczne oraz czynniki biologiczne, takie jak gołębie odchody, pleśń, gnicie, czy owady.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *