Czy da się zarobić na muzyce w sieci?

zarabianie na Spotify

Zarobki muzyków w Internecie to temat bardzo obszerny, głównie ze względu na ilość sposobów, z jakich możemy skorzystać. Oczywiście nie możemy nastawiać się, że od razu zarobimy na tym krocie, jednak z upływem czasu, przy odpowiednio wykonywanych krokach i działaniach marketingowych, pieniądze będą coraz sensowniejsze. Od czego należy zacząć i na czym będziemy mogli zarabiać w przyszłości?

Osoby, które tworzą podkłady muzyczne (np. bity hip-hopowe), mogą skorzystać ze specjalnej platformy do sprzedaży takich produktów. Jest to jeden z prostszych w obsłudze sposobów na zarabianie. Jedyne, co leży po stronie artysty, to stworzenie bitu oraz zamieszczenie go na stronie. Można oczywiście spróbować reklamować swoje dzieła w różnych miejscach w sieci, aby jak najwięcej osób miało szansę usłyszeć oraz zakupić stworzony bit.

Bardzo podobne w działaniu są serwisy stockowe, w których mamy szansę  tworzyć muzykę dla klientów na zamówienie. Platformy do tego przeznaczone pobierają opłatę od każdej transakcji. Ogłoszenia dotyczą głównie muzyki, którą klienci chcą umieścić w swojej reklamie lub innych dedykowanych materiałach. Przy odrobinie szczęścia można także nawiązać z kimś stałą współpracę.

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zarabianie na Spotify, Tidal i innych serwisach tego typu. Artyści mogą zamieszczać tam swoje utwory i czerpać z tego korzyści finansowe na zasadzie płatności wg. liczby odtworzeń. Jeżeli nie dysponujemy swoimi własnymi kanałami w takich serwisach, a chcemy zapewnić sobie lepszy start, możemy zwrócić się do firm zajmujących się dystrybucją muzyki.

W internecie powstaje także coraz więcej serwisów, na których możemy występować na żywo. Do najpopularniejszych zaliczamy Twitch’a, gdzie osoby prowadzące relacje mogą liczyć na dobrowolne dotacje osób oglądających. Również platforma YouTube umożliwiła relacjonowanie live. Alternatywnie możemy skorzystać z serwisów, które są stworzone typowo pod koncerty online – aby fani mogli uczestniczyć w występie artysty, muszą zakupić wejściówkę, a jej cena zazwyczaj ustalana jest przez osobę dającą koncert.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *