Konto młodzieżowe staję się coraz popularniejsze wśród niepełnoletnich osób, a banki coraz częściej wychodzą naprzeciw młodocianym obywatelom oferując im takowe. Są one dostępne już od 13-go roku życia i służą najczęściej do 16-go. Jest ono traktowane, jako dyspozycyjne konto w zakresie kieszonkowego lub jego doładowania. Choć posiadaczem konta młodzieżowego i karty debetowej jest osoba niepełnoletnia, to do założenia jego potrzebna jest zgoda rodziców. Mimo iż nie przynosi ono bankowi prawie żadnych zysków, to chętnie je zakładają. W niedługim czasie przecież, pozyskają pełnowartościowego klienta. Już po ukończeniu 16 roku życia młodzież często podejmuje prace dorywcze lub na pół etatu i istniejące już konto młodzieżowe zmienia się jedynie na osobiste. Tym sposobem bankowe konto młodzieżowe – po uzyskaniu pełnoletności przez klienta – zmienia się na rachunek osobisty dla dorosłych, a bank zyskuje dorosłego klienta.
Zalety konta młodzieżowego
Konto młodzieżowe to dobre rozwiązanie na wpojenie młodej osobie podstawowych zasad odpowiedzialności, wdrożenie w procedury bankowe oraz bezpieczeństwo. Noszenie pieniędzy przy sobie i płacenie gotówką, jest dużo niebezpieczniejsze niż noszenie i płacenie kartą. W razie kradzieży karty, istnieje możliwość zablokowania jej. Ponadto przy próbie podjęcia gotówki z bankomatu, złodziej musiałby znać kod dostępu PIN. Również przy wyjazdach na różnego rodzaju biwaki, kolonie czy obozy, rodzice nie muszą dawać swoim dzieciom większej gotówki i nie muszą się martwić o ich zgubienie czy kradzież.
Młoda osoba może się cieszyć również z tego, że do konta młodzieżowego ma dostęp przez internet. Może kontrolować stan swojego konta oraz zlecać przelewy przez telefon.
Konto młodzieżowe różni się nieco od standardowego dla dorosłych. Są one najczęściej bezpłatne lub znacznie tańsze ze względu na brak jakichkolwiek usług jak maklerskie, czy limit kredytowy. Posiadanie przez młodego człowieka własnego konta buduje wzrost odpowiedzialności za własne postępowanie i czyny. Rodzice zakładając konto młodzieżowe, mogą ustalić limity wypłat. W ten sposób młodzież, marząc o rozpoczęciu wkraczania w świat dorosłych, uczy się nie tylko wydawania i poszanowania pieniądza, ale również oszczędzania.