Polskie firmy zatrudniają cudzoziemców

pracownicy z ukrainy

Według ostatnio przeprowadzanych badań, około 40% polskich przedsiębiorców zatrudnia w swoich firmach pracowników spoza Unii Europejskiej. Głównymi branżami, w których ma to miejsce, są przemysł oraz budownictwo. Zagraniczni pracownicy łatają dziurę, która powstaje po coraz chętniej emigrujących Polakach.

Największy procent zatrudnionych cudzoziemców stanowią obywatele wschodnich państw europejskich. Pracownicy z Ukrainy czy Łotwy mogą liczyć na większe zarobki w naszym kraju, a ich praca ma najczęściej charakter sezonowy – przyjeżdżają na kilka miesięcy do Polski, aby zarobić pieniądze, po czym wracają do swoich rodzin i żyją za zarobione pieniądze przez resztę roku.

Można pokusić się o stwierdzenie, że gdyby nie zagraniczni pracownicy, polskie firmy miałyby wielki problem ze znalezieniem odpowiedniej liczby osób do zatrudnienia, a co się z tym wiążę – również z realizacją zleceń i zamówień. W Polsce od kilku lat utrzymuje się bardzo niski procent bezrobocia, co nie sprzyja rozwojowi przedsiębiorstw. Kolejną niezbyt pozytywną informacją jest tendencja naszego społeczeństwa do starzenia się – zakładane rodziny coraz częściej przyjmują strukturę 2+1, czego efektem jest nienapawająca optymizmem prognoza GUSu – w 2040 roku mediana wieku Polaków przekroczy 50 lat.

Mogłoby się wydawać, że zagranicznych pracowników zatrudniają głównie duże firmy, jednak ku powszechnemu zaskoczeniu – odsetek obcokrajowców pracujących w średnich i małych przedsiębiorstwach, również jest wysoki. Wyjątek stanowią mikroprzedsiębiorstwa, w których zatrudnieni cudzoziemcy stanowią blisko 4% pracowników (w pozostałych rodzajach firm waha się w przedziale 40%-65%).

Jak zostało wyżej wspomniane, branżą dominującą w procesie zatrudniania obcokrajowców jest budownictwo i przemysł. Pracuje tutaj około 50% imigrantów, natomiast w handlu i usługach liczba ta jest trochę mniejsza i waha się w okolicy 30%.

Gdzie stosuje się posadzki żywiczne?

posadzki żywiczne

Wszelkie magazyny, hale produkcyjne, obiekty przemysłowe, warsztaty, garaże czy obiekty użytku publicznego, to miejsca, które wymagają specjalnego przygotowania, by w ogóle można było z nich w pełnym komforcie korzystać. Priorytetem jest w nich podłoga, która musi spełniać szereg wymagań. Weźmy pod uwagę, że posadzka w takich miejscach jest niezwykle często eksploatowana. Z pomocą przychodzą więc producenci, którzy oferują posadzki żywiczne. Sprawdź, jakie cechy charakterystyczne posiadają tego rodzaju podłogi i dlaczego inwestorzy coraz częściej właśnie na takie się decydują.

Nie ma wątpliwości, że posadzki żywiczne to jedne z tych najtrwalszych. To one są odporne na działanie czynników, takich jak mróz, woda, wysokie temperatury, ciężar. To one również są idealnie gładkie, dzięki czemu łatwe w utrzymaniu czystości. Są też antypoślizgowe i mogą być naprawdę estetyczne. Coraz częściej stosuje się na przykład posadzki żywiczne z drobinkami brokatu, które dają naprawdę fantastyczny efekt.

Posadzki żywiczne stosuje się więc wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest wytrzymałość podłogi i jej funkcje praktyczne. W fabrykach czy w halach magazynowych pracownicy nie mogą pozwolić sobie na zwracanie uwagi na ewentualne zniszczenie podłoża podczas realizacji zawodowych obowiązków, bowiem to znacznie zakłócałoby ich pracę. To samo dotyczy warsztatów czy chociażby prywatnych garażów. Przecież chcemy wjeżdżać do nich samochodem o wadze kilku ton bez ryzyka zniszczenia podłogi. Ta ma być odporna na pękanie i ścieranie. Do tego podłogę ma się łatwo czyścić. Nie we wszystkich pomieszczeniach używa się tradycyjnego mopa. Wielkie powierzchnie czyszczone są myjkami ciśnieniowymi. Wyobraźnie sobie, że w ten sposób myte są zwykłe panele – zapewne nie przetrwałyby długo.

Okazuje się, że inwestycja w posadzki żywiczne jest też na lata. Nikogo nie stać przecież na to, by wymieniać podłogę co kilka lat. W fabrykach znacznie zaburzyłoby to codzienny system pracy i doprowadziło do ogromnych strat. Należy więc zainwestować raz, ale porządnie i nie martwić się stanem posadzki w czasie codziennego funkcjonowania w pomieszczeniach, w których podłoga mogłaby ulec zniszczeniu przy złym wyborze materiału.

Czy da się zarobić na muzyce w sieci?

zarabianie na Spotify

Zarobki muzyków w Internecie to temat bardzo obszerny, głównie ze względu na ilość sposobów, z jakich możemy skorzystać. Oczywiście nie możemy nastawiać się, że od razu zarobimy na tym krocie, jednak z upływem czasu, przy odpowiednio wykonywanych krokach i działaniach marketingowych, pieniądze będą coraz sensowniejsze. Od czego należy zacząć i na czym będziemy mogli zarabiać w przyszłości?Continue reading →