Bezpłatne porady prawne – nowe zasady

porady prawne oława

Od 1 stycznia 2019 roku zmieniły się zasady świadczenia bezpłatnej porady prawnej dla osób, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany z nowelizacji ustawy.

Wiek już nie jest przeszkodą.

Najważniejszą zmianą (i to pozytywną!) jest zniesienie kryterium wieku. Od tego roku jedynym kryterium decydującym jest to, czy jesteśmy w stanie ponieść koszty pomocy prawnej. Po wejściu w życie nowych przepisów osoba, która chce skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej, musi jedynie wypełnić specjalne oświadczenie. Do wprowadzenia noweli z nieodpłatnej pomocy prawnej mogli skorzystać m.in.: 

  • osoby poniżej 26. roku życia i powyżej 65. roku życia;
  • kobiety w ciąży;
  • weterani i kombatanci;
  • osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. 

Porada obywatelska 

Nowela wprowadziła tzw. poradnictwo obywatelskie, które polega na informowaniu ludzi o przysługujących im prawach oraz na pomocy w zrozumieniu skomplikowanego języka prawniczego. Dziedziny szczególnie preferowane przez poradnictwo obywatelskie to porady dla osób zadłużonych, porady z zakresu prawa mieszkaniowego i z zakresu zabezpieczenia socjalnego.

Porady obywatelskiej nie musi udzielać prawnik; wystarczy, że uprawniona osoba przejdzie odpowiedni kurs. Dla osób, które jednak lepiej będą się czuły, jeśli porady udzieli im prawnik, to polecamy poszukać prawników, którzy zajmują się sprawami pro bono. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “porady prawne Oława” i sprawdzić, czy wybrany przez nas prawnik świadczy takie usługi. 

Zgodnie z założeniami ustawy, połowa punktów ustanowionych pod bezpłatne poradnictwo prawne, powinna być przeznaczona na porady obywatelskie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *